Plněné papriky: Tradiční český recept, který nikdy neomrzí

Rádi Jíte Снимок-экрана-2025-03-20-в-14.19.39 Plněné papriky: Tradiční český recept, který nikdy neomrzí Domácí recepty  Zdravé jídlo Recept Olivový olej

Plněné papriky jsou jedním z těch pokrmů, které v české kuchyni nikdy nevyjdou z módy. Tento vynikající recept spojuje chutné papriky plněné lahodnou směsí, která si získá srdce každého milovníka domácí kuchyně. Plněné paprikyjsou nejen chutné, ale i zdravé, protože papriky jsou plné vitamínů, vlákniny a antioxidantů. Pojďme se podívat na to, jak si připravit tradiční plněné papriky.

Co jsou plněné papriky?

Plněné papriky jsou pokrm, který spočívá v naplnění paprikovou šťavnatou směsí. Nejčastěji se používají červené, žluté nebo zelené papriky, které jsou vybrané pro svou sladkost a křehkost. Plněné papriky mohou obsahovat různé ingredience, ale tradičně se jedná o směs mletého masa, rýže a koření. Po naplnění papriky se pečou v troubě a podávají se s omáčkou.

Ingredience na plněné papriky:

  • 4 velké papriky (červené, žluté nebo zelené)
  • 500 g mletého masa (vepřového, hovězího nebo směsi)
  • 100 g rýže
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 1 vejce
  • 1 lžička soli
  • 1/2 lžičky černého pepře
  • 1 lžička mletého kmínu (volitelné)
  • 1 plechovka rajčatového protlaku (200 g)
  • 1 lžíce oleje na smažení
  • 500 ml vývaru nebo vody

Postup přípravy plněných paprik:

  1. Příprava rýže: Rýži uvařte podle návodu na obalu. Po uvaření ji nechte vychladnout.
  2. Příprava náplně: Na pánvi rozehřejte olej a osmahněte na něm cibuli, dokud nezměkne a nezíská zlatavou barvu. Přidejte nasekaný česnek a smažte ještě krátce. K cibuli přidejte mleté maso a smažte, dokud nezhnědne. Poté přidejte uvařenou rýži, sůl, pepř a mletý kmín (pokud používáte). Směs důkladně promíchejte a nechte chvíli vychladnout. Nakonec do směsi přidejte vejce, které směs spojí.
  3. Plnění paprik: Papriky omyjte, odřízněte vršky a vyjměte semínka. Naplňte každou papriku připravenou směsí masa a rýže. Naplněné papriky umístěte do pekáče.
  4. Příprava omáčky: Na pánvi osmahněte rajčatový protlak, přidejte trochu vývaru nebo vody, osolte, opepřete a přiveďte k varu. Hotovou omáčku nalijte na papriky v pekáči.
  5. Pečení: Pekáč zakryjte alobalem a dejte do předehřáté trouby na 180 °C. Pečte asi 40 minut, pak alobal sundejte a pečte dalších 10 minut, aby papriky získaly zlatavou barvu.
  6. PodáváníPlněné papriky podávejte horké, ideálně s bramborami, chlebem nebo knedlíky. Můžete je také ozdobit čerstvými bylinkami nebo jogurtem.

Proč jsou plněné papriky tak oblíbené?

Plněné papriky jsou oblíbené nejen pro svou vynikající chuť, ale také pro svou všestrannost. Můžete je připravit s různými náplněmi – kromě masa a rýže můžete použít také zeleninu, tofu nebo čočku, čímž se stanou skvélé i pro vegetariány. Tento pokrm je ideální pro rodinné večeře nebo sváteční obědy, kdy chcete potěšit všechny hosty.

Kromě toho je plněné papriky velmi výživné jídlo, protože papriky jsou bohaté na vitamín C, antioxidanty a vlákninu. Jsou také skvélé na imunitu a zdraví pleti, což z nich činí ideální součást vyvážené stravy.

Variace na plněné papriky

Existuje mnoho způsobů, jak si připravit plněné papriky podle svého gusta. Můžete zkusit různé druhy masa, přidat kousky uzeniny nebo přimíchat k směsi bylinky jako bazalku, oregano nebo tymián. Někteří lidé rádi přidávají do náplně i kousek sýra, který se krásně rozpustí a dodá jídlu krémovou texturu.

Pro vegetariánskou verzi můžete místo masa použít vařenou čočku nebo fazole. Takto upravené papriky jsou stejně chutné a výživné, a to i pro ty, kteří se vyhýbají živočišným produktům.

Závěr: Plněné papriky

Plněné papriky jsou vynikajícím příkladem tradiční české kuchyně, která je nejen chutná, ale i zdravá. Tento pokrm je velmi přizpůsobivý a snadno si ho můžete upravit podle svých preferencí. Ať už zvolíte variantu s mletým masem, nebo se rozhodnete pro vegetariánskou náplň, plněné papriky jsou skvélé pro každou příležitost a zaručeně vás potěší. Vyzkoušejte tento recept a přidejte si tento pokrm do svého repertoáru!

Poslední Příspěvky